An object vibrates 61440 times in a minute. if the velocity of the sound in the air is 330m/s. find the frequency of the sound in hertz and the wave length
Frequency of the sound will be equal to the frequency of object:
f=1min61440=60s61440=1024s−1=1024Hz
Wave length can be found from equation:
λ=fcs
Where cs - the speed of sound.
λ=1024Hz330m/s≅0.322m
Answer: f=1024Hz,λ≅0.322m