Question #45596

A Carnot engine has an efficiency of 0.5 while working between a source at 400K and a sink at TK. The temperatures of both the source and the sink are changed. Calculate the efficiencies of the engine when temperatures are (a) increased by 100°C and (b) decreased by 100°C. Interpret your result physically.

Expert's answer

Answer on Question #45596, Physics, Molecular Physics | Thermodynamics

A Carnot engine has an efficiency of 0.5 while working between a source at 400K and a sink at TK. The temperatures of both the source and the sink are changed. Calculate the efficiencies of the engine when temperatures are (a) increased by 100C and (b) decreased by 100C. Interpret your result physically.

Solution

Let us first found temperature of sink. From formula for Carnot engine:

400T400=0.5\frac{400-T}{400}=0.5

T=200KT=200\,K

(a) Increasing both temperatures will give efficiency

500300500=0.4\frac{500-300}{500}=0.4

(b)Decreasing both temperatures will give efficiency

300100300=23\frac{300-100}{300}=\frac{2}{3}

Physical interpretation: Efficiency of Carnot egine depends not on absolute but on relative temperatures of source and sink. When increasing both temperatures on the same value we make them relatively closer one to other and efficiency decreases, when decreasing them temperatures become relatively farther and efficiency increases.

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS