On a vehicle crash simulation, a car of mass 1200 kg is travelling at a velocity of 40 mph in the easterly direction when it is hit by a truck of mass 3300 kg travelling at a velocity of 25 mph from the westerly direction. Assuming that the two vehicles become entangled calculate in m/s their combined velocity after the crash.
Take 1.61 km/hr = 1 mph
Expert's answer
Answer on Question #44566 – Physics – Acoustics
Question.
On a vehicle crash simulation, a car of mass 1200kg is travelling at a velocity of 40 mph in the easterly direction when it is hit by a truck of mass 3300 kg travelling at a velocity of 25 mph from the westerly direction. Assuming that the two vehicles become entangled calculate in m/s their combined velocity after the crash.
Take 1.61km/hr=1mph
1mph=1.61hrkm=0.447sm
Given:
m1=1200kgv1=40mphm2=3300kgv2=25mph
Find:
v=?
Solution.
Let us the law of conservation of momentum for this inelastic collision. Therefore,
"assignmentexpert.com" is professional group of people in Math subjects! They did assignments in very high level of mathematical modelling in the best quality. Thanks a lot