Answer on Question #43423 – Physics – Acoustics
Question.
A car starts from rest and attains a velocity of 18km/h in 2 sec find it acceleration in S.I unit.
v=18hkm=5smv0=0 is the velocity of rest position
t=2sa=?Solution.
By definition:
a=dtdv=tv−v0
Calculate:
a=25=2.5s2mAnswer.
a=tv−v0=2.5s2m
http://www.AssignmentExpert.com/