Question #42815

A lift is filled with patients has a total mass of 2055 kg. As the lift begins to go up, the acceleration is 0.75 m/s2. What is the tension in the rope that is lifting the lift? Validate your solution as well.

Expert's answer

Answer on Question #42815, Physics, Mechanics

A lift is filled with patients has a total mass of 2055 kg. As the lift begins to go up, the acceleration is 0.75 m/s2. What is the tension in the rope that is lifting the lift? Validate your solution as well.

Solution

The tention in the rope is equal to force, that is pulling out the lift. Latter can be found as

F=m(a+g)=2055(0.75+9.8)=21680.25NF=m(a+g)=2055\cdot(0.75+9.8)=21680.25\,N

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS