Answer on Question #40532 – Physics – Other
Speed of a wave having frequency 300Hz is 340m/s. Find out its wavelength.
Solution:
f=300Hz – frequency of the wave;
v=340sm – speed of the wave;
Formula for the wavelength:
λ=fv=300sl340sm=1.13m
Answer: wavelength is equal to 1.13m.
http://www.AssignmentExpert.com/