Question #40296

An electric kettle contains 1.5 kg of water at
100o
C and powered by a 2.0 kW electric element. If the thermostat of the kettle fails to operate, approximately how long will it take for the kettle boil dry? (Take the specific latent heat of vaporization of water as
2000kJkg−1)

Expert's answer

Answer on Question 40296, Physics, Acoustics Question: An electric kettle contains 1.5 kg of water at 100o C and powered by a 2.0 kW electric element. If the thermostat of the kettle fails to operate, approximately how long will it take for the kettle boil dry? (Take the specific latent heat of vaporization of water as 2000kJkg-1).

Solution. Let us find needed amount of heat

Q=mλQ=m\cdot\lambda

where m is mass of water and C is specific heat of vaporization. Then the time will be heat devided by power.

t=QP=mλP=1.520001032103=1500s=25mint=\frac{Q}{P}=\frac{m\lambda}{P}=\frac{1.5\cdot 2000\cdot 10^{3}}{2\cdot 10^{3}}=1500\,s=25\,min

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS