Question #38207

a sonar station picks up a return signal after 3seconds. how far away is the object?(speed of sound in water=1440m/s)

Expert's answer

Answer on Question #38207, Physics, Other

Question:

A sonar station picks up a return signal after 3 seconds. How far away is the object? (speed of sound in water=1440m/s)

Answer:


Delay time equals:


t=2Lvt = \frac {2 L}{v}


Where LL is distance to object, vv is speed of sound in water.

Therefore:


L=vt2=144032=2160msL = \frac {v t}{2} = \frac {1 4 4 0 * 3}{2} = 2 1 6 0 \frac {m}{s}


Answer: 2160ms2160\frac{m}{s}

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS