Answer on Question#38156 – Physics – Other
A bat flies at a steady rate of 4m/s emitting 90kHz sound wave and is flying towards a wall. It detects a reflected signal at a frequency...kHz. Given speed of sound=340m/s.
a)90.1 b)92.1 c)91.1 d)93.1
Solution:
The bat hears fw coming from the wall. If v=4sm is the magnitude of bat speed, V=340sm is a speed of sound and fw the frequency the wall receives (and reflects). Bat is moving source and wall is stationary observer.
fwV=90kHzV−v
Solve equation relative to fw:
fw=V−v90kHz⋅V=340sm−4sm90kHz⋅340sm=91.1kHz
Answer: c) 91.1kHz