Question #37043

]A wave has a frequency 66 Hz and a velocity of 330 m/s in a particular medium. What is its wavelength?

Expert's answer

SOLUTION

The Period=1/Frequency. T=1/66

Wavelength=Period*Velocity=(1/66)*330=5m

ANSWER

Wavelength=5m

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS