Question #30242

the distance travelled by wave is 140 m during which it completes 200 vibrations. If the fequency of vibration of the wave is 500Hz,find the velocity of the wave.

Expert's answer

QUESTION:

The distance travelled by wave is 140m140\,\mathrm{m} during which it completes 200 vibrations. If the frequency of vibration of the wave is 500Hz500\,\mathrm{Hz}, find the velocity of the wave.

SOLUTION:

As wave completes 200 vibration during it travels the distance l=140ml = 140\,\mathrm{m}, the wavelength is


λ=l200=0.7m.\lambda = \frac{l}{200} = 0.7\,\mathrm{m}.


Hence, the velocity of the wave is υ=νλ\upsilon = \nu \lambda, where ν\nu is the frequency of the wave.


υ=5000.7=350m/s\upsilon = 500 \cdot 0.7 = 350\,\mathrm{m/s}

ANSWER:

350m/s350\,\mathrm{m/s}

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS