A locomotive engine passes a stationary observer at a speed of 72 km/h emitting a note of frequency 500 Hz. Calculate the frequency of sound heard by the observer
(i) before, and
(ii) after the engine passes the observer.
The speed of sound in air is 340 m/s.
The frequency of the note changes due to the Doppler effect according to the formula (stationary receiver):
f = (Vsound / (Vsound +Vsource)) f0
72 km/h = 20 m/s
(i) before: Vsource is positive
f = (340/(340 - 20))*500 = 531.25 Hz
(ii) after: Vsource is negative
f = (340/(340+20))*500 = 472.22 Hz
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Learn more about our help with Assignments:
Acoustics