Question #16865

A stretched string of mass 20 g vibrates with a frequency of 30 Hz in its fundamental
mode and the supports are 40 cm apart. The amplitude of vibrations at the antinode is
4 cm. Calculate the velocity of propagation of the wave in the string as well as the tension
in it.

Expert's answer

A stretched string of mass 20g20\,\mathrm{g} vibrates with a frequency of 30Hz30\,\mathrm{Hz} in its fundamental mode and the supports are 40cm40\,\mathrm{cm} apart. The amplitude of vibrations at the antinode is 4cm4\,\mathrm{cm}. Calculate the velocity of propagation of the wave in the string as well as the tension in it.

Solution


v=fλ=f2l=302400.01=24msv = f \lambda = f 2 l = 3 0 * 2 * 4 0 * 0. 0 1 = 2 4 \frac {\mathrm {m}}{\mathrm {s}}


To obtain the tension is a bit more complicated because it appears

within a square root:


v=TμT=μv2=mlv2=200.001400.01242=28,8Nv = \sqrt {\frac {T}{\mu}} \gg T = \mu v ^ {2} = \frac {m}{l} v ^ {2} = \frac {2 0 * 0 . 0 0 1}{4 0 * 0 . 0 1} 2 4 ^ {2} = 2 8, 8 \mathrm {N}

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS