Question #14062

What is the frequency of the note emitted by a disc siren with 30 holes, which is rotated at 500 revolutions per minute?!

Expert's answer

30 notes per revolution, 500 revolutions per minute:
N = 30 * 500 = 15000
notes per minute
N / 60 = 250 notes per second.
Answer: 250 Hz.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS