Answer on Question #58627 – Math – Trigonometry
Question
2 aircraft leave same spot at same time. 650mph W 35∘ S vs 725mph E 52∘ S. What distance will there between them in 2hrs?
Solution
∠A=90∘−52∘=38∘
The first aircraft flew the following distance:
L1=Lred=650mph⋅2hrs=1300m.
The second aircraft flew the following distance:
L2=Lblue=725mph⋅2hrs=1450m.
The distance L=Lgreen between aircrafts in 2hrs can be found using the law of cosines:
L=Lgreen=L12+L22−2L1L2cos(L1;L2)==13002+14502−2⋅1300⋅1450⋅cos(38∘+90∘+35∘)≈2719.9m.
Answer: 2719.9m.
www.AssignmentExpert.com