Answer on Question #44762 – Math - Trigonometry
Model equation for tide: h=2cos(6πt−32π)+4
Given the above, a large boat needs at least 4 meters of water to secure it at the end of the pier. Determine what span of time after noon, including both a starting and ending time, the boat can first safely be secured, justifying your answer.
So far, I have gotten this, but I'm stuck!
4=2cos(6πt−32π)+40=2cos(6πt−32π)0=cos(6πt−32π)0=cos(6πt)cos(32π)+sin(6πt)sin(32π)
Answer.
A large boat needs at least 4 meters of water, so h must be not less than 4.
So our first goal is to solve 2cos(6πt−32π)+4=4 or
cos(6πt−32π)=0 for ’t’6πt−32π=2π+kπ, is integer;6πt=63π+64π+kπ;6πt=67π+kπ;t=7+6k, is integer.
We should get the solutions t=1, t=7, t=13, t=19 etc. (i.e. add 6 hours to each solution to get another one).
Since we only care about hours after noon, this means that t≥12.
So at t=13 (1 pm), the height is 4 meters. As time goes on, the water rises. When it reaches t=19 (7 pm), the water comes back to 4 meters, which then starts to dip below that mark. So the water is at least 4 meters high from the hours of 1 pm to 7 pm.
The water will eventually come back up, but it will reach the 4 meter mark at 1 am the next day.
www.AssignmentExpert.com