Answer on Question 43300 – Math – Trigonometry
Y=25cos(3.14t/3)+27
What is the frequency of motion in hertz?
Solution.
General form of harmonic law of motion is y=Acos(ωt+δ)+B
We are given y=25cos(3.143t)+27=25cos(3πt)+27 ω=3π - this is the angular frequency.
The relation between angular frequency and frequency is ω=2πν
Thus, frequency (in hertz) is ν=2πω=3π2π1=61Hz≈0.167Hz
www.AssignmentExpert.com