Question #37212

A farmer discovers that 60% of the eggs that his hens lay hatch. What is the probability that of the next 5 eggs his hens lay, at least four of them will hatch?

Expert's answer

Answer on Question #37212 – Math – Probability

Let's find the probability. If 4 eggs hatch, then conditions are satisfied at any outcome for the fifth egg. So


P=0.60.60.60.61=0.1296P = 0.6 \cdot 0.6 \cdot 0.6 \cdot 0.6 \cdot 1 = 0.1296


Answer: P=0.1296P = 0.1296.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS