Question #37211

How many centimeters will the weight be suspended on a pulley rise if the pulley is 11.5cm in radius is rotated through an angle of 70⁰45’?

Expert's answer

Answer on Question#37211 – Math – Trigonometry

How many centimeters will the weight be suspended on a pulley rise if the pulley is 11.5cm in radius is rotated through an angle of 70°45'?

**Solution:**

φ=7045\varphi = 70{}^{\circ}45' – angle of the rotation;

R=11.5cmR = 11.5\mathrm{cm} – radius of the pulley;

Formula for the suspension of the weight (circle-segment length):


h=2πRφ180=2π11.5cm7045180=28.4cmh = 2 \pi R \cdot \frac {\varphi}{180{}^{\circ}} = 2 \pi \cdot 11.5\mathrm{cm} \cdot \frac {70{}^{\circ}45'}{180{}^{\circ}} = 28.4\mathrm{cm}


Answer: weight will be suspended by 28.4cm.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS