Question #35603

An airplane travels at 190.0 km / h for exactly 3 hr on a bearing of 298 degrees from St. Louis. At the end of this time, how far west of St. Louis is the plane?

Expert's answer

An airplane travels at 190.0km/h190.0\mathrm{km}/\mathrm{h} for exactly 3 hr on a bearing of 298 degrees from St. Louis. At the end of this time, how far west of St. Louis is the plane?



1) Find inside corner:

360-298=62(degree)

2) Calculate distance that plane flights

1903=570(km)190^{*}3 = 570(\mathrm{km})

3) Calculate how far west is plane

570cos(62)=267.6(km)570 \cdot \cos(62{}^{\circ}) = 267.6(\mathrm{km})

Answer: 267.6 km.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS