Question #33515, Trigonometry
How fast is a bicyclist traveling in miles per hour if his tires are 27 inches in diameter and his angular speed is 5 pie radius per seconds;
Solution. If his angular speed ω is 5π radians per second, then the linear speed equals
v=ωR=5πR,
where R is the radius of his tires. Since the diameter is 27 inches and 1inch=2.54cm, we have
R=227⋅2.54=34.29cm.
So, v=5π⋅34.29=171.25πseccm≈538.353seccm. Then v=538.353⋅3600=1938070.8 cm per hour and since 1mile=160934.4cm, we obtain
v=1938070.8÷160934.4≈12.04miles per hour.
Answer. 12.04 miles per hour.