Question #29774

Use the Law of Sines to find the length of side b in the following triangle.
Hint: (sin(A)/a)=(sin(B)/b)
B
c a

A C
b

If m<A = 47 degrees
m<B = 53 degrees
Length of side a = 7 feet

Expert's answer

Use the Law of Sines to find the length of side bb in the triangle if angle A=47A = 47 degrees angle B=53B = 53 degrees and length of side a=7a = 7 feet.

Solution:

According to the law of sines we can write next ratio:


asin(A)=bsin(B)\frac{a}{\sin(A)} = \frac{b}{\sin(B)}


Solving for bb

b=sin(B)sin(A)ab = \frac{\sin(B)}{\sin(A)} * a


Substitute our values:


b=sin(53)sin(47)7=0.7990.7317=7.651b = \frac{\sin(53{}^\circ)}{\sin(47{}^\circ)} * 7 = \frac{0.799}{0.731} * 7 = 7.651


Answer: b=7.651b = 7.651

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS