An aeroplane is moving one km high from west to east horizontally from a point on the ground. The angle of elevation of the aeroplane is 60° and after 10 sec the angle of elevation of the plane is observed as 30°. Find the speed of the plane in km/hr.
Solution:

Given:
AD=BC=1km,∠AOD=60∘,∠BOD=30∘
Let x be the distance of the observer to the point on the ground at the beginning
x=OD
In ΔAODtan∠AOD=ODAD , so
OD=tan∠AODAD=tan60∘1=0.58km
Let y be the distance of the observer to the point on the ground at the end
y=OC
In ΔBOCtan∠BOC=OCBC , so
OC=tan∠BOCBC=tan30∘1=1.73km
So the plane is flying for 10 seconds
y−x=1.73−0.58=1.15km
The speed of the plane is
V=101.15=0.115km/sec=0.115×3600=414km/hr
Answer: The speed of the plane is 414km/hr