A ship s is slighted from the lighthouse B and U which are 16km apart. If angle SBU = 46 and angle SUB = 65. Find the distance from s to the nearest lighthouse.
Solution:

Because
α+46∘+65∘=180∘
then
α=180∘−46∘−65∘=69∘
Because ∠SBU<∠SUB then SU<SB . And we have
sin46∘SU=sin69∘BU=>SU=sin46∘⋅sin69∘BU=sin46∘⋅sin69∘16≈12.328(km)Answer:
The nearest lighthouse is at U and
SU≈12.328(km)