A. Using the t-table, give the confidence coefficients for each of the following.
1.n=9, 95% confidence
2. n=11, 95% confidence
3. n=24, 95% confidence
4.n=21, 95% confidence
5. n=21, 99% confidence
From past experience, a company has found that in a box of four triple-A batteries, 74% contain no defective battery, 7% contain one defective battery, 4% contain two defective batteries, 6% contain three defective batteries, and 9% contain all defective batteries. Calculate the mean, variance, and standard deviation for the defective batteries
a principal at a school.claims that the students in his school are above average intelligence. A random sample of forty student's IQ score have a mean of 112.5. the mean population IQ is 100 with a standard deviation of 15. use the 5% level of significance.
Which of the following events are equal?
(a) A = {1, 3};
(b) B = {x | x is a number on a die};
(c) C = {x | x2 − 4x +3=0};
(d) D = {x | x is the number of heads when six coins
are tossed}.
Construct a Venn diagram to illustrate the pos-
sible intersections and unions for the following events
relative to the sample space consisting of all automo-
biles made in the United States.
F : Four door, S : Sun roof, P : Power steering.
If an experiment consists of throwing a die and
then drawing a letter at random from the English
alphabet, how many points are there in the sample
space?
If a multiple-choice test consists of 5 questions,
each with 4 possible answers of which only 1 is correct,
(a) in how many different ways can a student check off
one answer to each question?
(b) in how many ways can a student check off one
answer to each question and get all the answers
wrong?
In how many ways can 5 different trees be
planted in a circle?
Which of the following events are equal?
(a) A = {1, 3};
(b) B = {x | x is a number on a die};
(c) C = {x | x2 − 4x +3=0};
(d) D = {x | x is the number of heads when six coins
are tossed}.
A manufacturer of electronic components is in-
tested in determining the lifetime of a certain type
of battery. A sample, in hours of life, is as follows:
123, 116, 122, 110, 175, 126, 125, 111, 118, 117.
(a) Find the sample mean and median.
(b) What feature in this data set is responsible for the
substantial difference between the two?