Answer to Question #97569 in Statistics and Probability for Juliet Beglaryan

Question #97569
3. During calendar year 2016 the candidates for the Certified Public Accountant (CPA) exam had taken an average of 141.3 semester hours of credit with a standard deviation of 17.77 credit hours. If a random sample of =64 201 8 6 CPA exam candidates is selected, what is the probability that the sample mean number of credit hours is between 137 and 144?
1
Expert's answer
2019-10-29T10:04:45-0400

Let X=X= the number of credit hours: XN(μ,σ2).X\sim N(\mu,\sigma^2).

Then


Z=XμσN(0,1)Z={X-\mu \over \sigma}\sim N(0, 1)

Given that


μ=141.3,n=64,σ/n=17.77/64\mu=141.3, n=64, \sigma/\sqrt{n}=17.77/\sqrt{64}

P(137X144)=P(144141.317.77/8)P(137141.317.77/8)=P(137\leq X\leq144)=P\big({144-141.3 \over 17.77/8}\big)-P\big({137-141.3 \over 17.77/8}\big)=

=P(1.2155)P(1.9358)0.8879180.026443=P(1.2155)-P(-1.9358)\approx0.887918-0.026443\approx

0.8615\approx0.8615

P(137X144)=0.8615P(137\leq X\leq144)=0.8615



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog