Question #88723
A new engineering software is being developed and claim that it is more than 98% compatible with the existing software. A sample of 200 engineering firms tested the new software and 180 of them agreed with the manufacturer. Test at 5% significance level whether the claim is true
1
Expert's answer
2019-04-29T10:19:30-0400

Null  Hypothesis  H0:  p=0.98.Alternative  Hypothesis  Ha:  p>0.98.Test  statistic:  z=1802000.980.98(10.98)200=8.08.Pvalue:  p=1.000.Since  the  Pvalue  is  greater  than  0.05,  fail  to  reject  the  null  hypothesis.The  claim  is  not  true.Null\;Hypothesis\;H_0:\;p=0.98.\\ Alternative\;Hypothesis\;H_a:\;p>0.98.\\ Test\;statistic:\;z=\frac{\frac{180}{200}-0.98}{\sqrt{\frac{0.98*(1-0.98)}{200}}}=-8.08.\\ P-value:\;p=1.000.\\ Since\;the\;P-value\;is\;greater\;than\;0.05,\;fail\;to\;reject\;the\;null\;hypothesis.\\ The\;claim\;is\;not\;true.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS