Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com
Answer on Question #82015 — Math — Statistics and Probability
Question
Given that 51.3% of all newly born children are boys; then what is the probability that in a sample of 5 newly born children; exactly 3 are boys.
Solution
P=C(3,5)∗0.5133∗(1−0.513)2=3!(5−3)!5!0.5133⋅0.4872=10∗0.135∗0.237=0.32
Answer: p=0.32.