Question #72633

A nationwide survey of college seniors by the
University of Michigan revealed that almost 70% disapprove
of daily pot smoking, according to a report in
Parade. If 12 seniors are selected at random and asked
their opinion, find the probability that the number who
disapprove of smoking pot daily is
(a) anywhere from 7 to 9;
(b) at most 5;
(c) not less than 8.

Expert's answer

Question #72633, Math / Statistics and Probability

Solution: Let XX be the random variable denoting number of college seniors who disapprove of smoking pot daily from the sample of 12.

So, clearly X∼X \sim Binomial (12, 0.7).

The probability that the number of people who disapprove of smoking pot daily is

a) Anywhere from 7 to 9

Required probability is P(X=7)+P(X=8)+P(X=9)P(X=7) + P(X=8) + P(X=9)

=12C7⋅(0.7)7⋅(0.3)5+12C8⋅(0.7)8⋅(0.3)4+12C9⋅(0.7)9⋅(0.3)3.= {}^{12}\mathrm{C}_7 \cdot (0.7)^7 \cdot (0.3)^5 + {}^{12}\mathrm{C}_8 \cdot (0.7)^8 \cdot (0.3)^4 + {}^{12}\mathrm{C}_9 \cdot (0.7)^9 \cdot (0.3)^3.


b) At most 5

Required probability is P(X=0)+P(X=1)+P(X=2)+P(X=3)+P(X=4)+P(X=5)P(X=0) + P(X=1) + P(X=2) + P(X=3) + P(X=4) + P(X=5)

=(0.3)12+12C1⋅(0.7)∗(0.3)11+12C2⋅(0.7)2⋅(0.3)10+12C3⋅(0.7)3⋅(0.3)9= (0.3)^{12} + {}^{12}\mathrm{C}_1 \cdot (0.7)^* (0.3)^{11} + {}^{12}\mathrm{C}_2 \cdot (0.7)^2 \cdot (0.3)^{10} + {}^{12}\mathrm{C}_3 \cdot (0.7)^3 \cdot (0.3)^9+12C4⋅(0.7)4⋅(0.3)8+12C5⋅(0.7)5⋅(0.3)7.+ {}^{12}\mathrm{C}_4 \cdot (0.7)^4 \cdot (0.3)^8 + {}^{12}\mathrm{C}_5 \cdot (0.7)^5 \cdot (0.3)^7.


c) Not less than 8

Required probability is P(X=12)+P(X=11)+P(X=10)+P(X=9)+P(X=8)P(X=12) + P(X=11) + P(X=10) + P(X=9) + P(X=8)

=(0.7)12+12C11⋅(0.3)∗(0.7)11+12C10⋅(0.3)2⋅(0.7)10+12C9⋅(0.3)3⋅(0.7)9= (0.7)^{12} + {}^{12}\mathrm{C}_{11} \cdot (0.3)^* (0.7)^{11} + {}^{12}\mathrm{C}_{10} \cdot (0.3)^2 \cdot (0.7)^{10} + {}^{12}\mathrm{C}_9 \cdot (0.3)^3 \cdot (0.7)^9+12C8⋅(0.3)4⋅(0.7)8.+ {}^{12}\mathrm{C}_8 \cdot (0.3)^4 \cdot (0.7)^8.


Answer provided by www.AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS