Question #342536

According to one survey in India, 75% of Instagram users love REELS. Suppose that 25 Instagram users (randomly selected) have been approached in the university located in vile parle. They have been asked about their status of like/ dislike the Instagram- REELS. a) What is the probability that Exactly 15 of them would agree with the claim (or said they love Insta-REELS)? b) What is the probability that Exactly 20 of them would agree with the claim (or said they love Insta-REELS)?


Expert's answer

Let X=X= the number of Instagram users who likes Insta-REELS: X∼Bin(n,p).X\sim Bin (n, p).

Given n=25,p=0.75,q=1−p=0.25n=25, p=0.75, q=1-p=0.25

a)


P(X=15)=(2515)(0.75)15(0.25)25−15P(X=15)=\dbinom{25}{15}(0.75)^{15}(0.25)^{25-15}

=0.04165835076=0.04165835076

b)


P(X=20)=(2520)(0.75)20(0.25)25−20P(X=20)=\dbinom{25}{20}(0.75)^{20}(0.25)^{25-20}

=0.1645375882=0.1645375882


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS