Question #342205

From the past experience, a prof knows that the test score of a student taking his final xm is a random variable with mean 75 and variance 25.what os can be said about the probability that a student will score between 65 and 85.

Expert's answer

Let X be the score of a student.

Then,

P(65<X<85)=P(−10<X−75<10)=P(∣X−75∣<10)P(65<X<85)=P(-10<X-75<10)=P(|X-75|<10)

=1−P(∣X−75∣≥10≥1−25100=34=75=1-P(|X-75|\ge 10\ge 1-\frac {25} {100} =\frac 3 4=75 %

So, the probability that a student will score between 65 and 85 is 75%


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS