Answer to Question #338582 in Statistics and Probability for Nahom

Question #338582

recent study by the American Accounting Association revealed among 30 graduates in accounting 20 students graduating with a major in accounting select public accounting. Suppose we select a sample of 15 recent graduates.What is the probability that exactly two select public accounting?





1
Expert's answer
2022-05-10T13:33:45-0400

Let X=X= the number of select public accounting:XBin(n,p).X\sim Bin(n, p).

Given n=15,p=20/30=2/3,q=1p=1/3.n=15, p=20/30=2/3, q=1-p=1/3.


P(X=2)=(152)(23)2(13)152P(X=2)=\dbinom{15}{2}(\dfrac{2}{3})^{2}(\dfrac{1}{3})^{15-2}

0.0002927\approx0.0002927


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog