Answer to Question #338198 in Statistics and Probability for JohnMark

Question #338198

A consumer advocacy group suspects that a local supermarket’s 500 grams of sugar actually weigh less than 50 grams. The group look a random sample of 20 such packages, weigh each one, and found the mean weight for the sample to be 496 grams with standard deviation of 8 grams. Using 1% significance level, would you conclude that the mean weight is less than 500 grams? Also, find the 99% confidence interval of the true mean.


1
Expert's answer
2022-05-09T17:56:26-0400

We need to construct the 99%99\% confidence interval for the population mean μ.\mu.

The critical value for α=0.01\alpha = 0.01 and df=n1=19df = n-1 = 19 degrees of freedom is tc=z1α/2;n1=2.860935.t_c = z_{1-\alpha/2; n-1} = 2.860935.

The corresponding confidence interval is computed as shown below:


CI=(xˉtc×sn,xˉ+tc×sn)CI=(\bar{x}-t_c\times\dfrac{s}{\sqrt{n}},\bar{x}+t_c\times\dfrac{s}{\sqrt{n}})

=(4962.860935×820,=(496-2.860935\times\dfrac{8}{\sqrt{20}},

496+2.860935×820)496+2.860935\times\dfrac{8}{\sqrt{20}})

=(490.8822,501.1178)=(490.8822,501.1178)

Therefore, based on the data provided, the 99% confidence interval for the population mean is 490.8822<μ<501.1178,490.8822 < \mu < 501.1178, which indicates that we are 99% confident that the true population mean μ\mu is contained by the interval (490.8822,501.1178).(490.8822,501.1178).


The following null and alternative hypotheses need to be tested:

H0:μ500H_0:\mu\ge500

Ha:μ<500H_a:\mu<500

This corresponds to a left-tailed test, for which a t-test for one mean, with unknown population standard deviation, using the sample standard deviation, will be used.

Based on the information provided, the significance level is α=0.01,\alpha = 0.01, df=n1=19df=n-1=19 degrees of freedom, and the critical value for a left-tailed test is tc=2.539483.t_c = -2.539483.

The rejection region for this left-tailed test is R={t:t<2.539483}.R = \{t: t < -2.539483\}.

The t-statistic is computed as follows:


t=xˉμs/n=4965008/202.236068t=\dfrac{\bar{x}-\mu}{s/\sqrt{n}}=\dfrac{496-500}{8/\sqrt{20}}\approx-2.236068

Since it is observed that t=2.2360682.539483=tc,t = -2.236068 \ge -2.539483=t_c, it is then concluded that the null hypothesis is not rejected.

Using the P-value approach: The p-value for left-tailed test, df=19df=19 degrees of freedom, t=2.236068t=-2.236068 is p=0.01877,p = 0.01877, and since p=0.018770.01=α,p = 0.01877 \ge 0.01=\alpha, it is concluded that the null hypothesis is not rejected.

Therefore, there is not enough evidence to claim that the population mean μ\mu

is less than 500, at the α=0.01\alpha = 0.01 significance level.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog