The amount of lemonade in a 2 litre bottle is normally distributed with a mean of 2.1 liters and a standard deviation of 0.07 liters.The portion of bottles that actually contain more than 2 liters is ?
1
Expert's answer
2022-05-03T11:32:33-0400
P(X>2)=1−P(Z≤σX−μ)
=1−P(Z≤0.072−2.1)≈0.5568
55.68% of bottles actually contain more than 2 liters.
Finding a professional expert in "partial differential equations" in the advanced level is difficult.
You can find this expert in "Assignmentexpert.com" with confidence.
Exceptional experts! I appreciate your help. God bless you!
Comments