Question #327875

There are 4 boys and 2 girls in room A and 5 boys and 3 girls in room B .A girl from one of the two rooms laughed loudly.what is the probability that the girl who laughed was from room B?


Expert's answer

P = amount of girls in room B / total amount of girls = 3 / (2 + 3) = 0.6 = 60%


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS