Question #325702

Assume that when adults with smartphones are randomly selected, 39% use them in meetings or classes. If 8 adult smartphone users are randomly selected, find the probability that exactly 5 of them use their smartphones in meetings or classes.


Expert's answer

This is a binomial distribution with n=8, p=0.39.

P(X=5)=C850.395(10.39)85=0.1147.P(X=5)=C_8^50.39^5(1-0.39)^{8-5}=0.1147.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS