Question #323612

At a restaurant 80% of the users pay using credit cards. Find the probability that in a randomly selected sample of 5 users, exactly 2 users pay using credit cards.



Expert's answer

This is a binomial distribution with n=5, p=0.8.

P(X=2)=C520.82(10.8)52=0.0512.P(X=2)=C_5^20.8^2(1-0.8)^{5-2}=0.0512.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS