Question #321390

2. A random sample of n=25 measurements is selected from a population with mean μ = 3 and standard deviation = 1. What is the probability that



a. The sample mean is greater than or equal to 3.1?



b. The sample mean is greater to 2.8, but less than or equal to3.2?

Expert's answer

a.


P(Xˉ3.1)=1P(Z<3.131/25)P(\bar{X}\ge3.1)=1-P(Z<\dfrac{3.1-3}{1/\sqrt{25}})

=1P(Z<0.5)0.3085=1-P(Z<0.5)\approx0.3085

b.


P(2.8<Xˉ3.2)=P(Z3.231/25)P(2.8<\bar{X}\le3.2)=P(Z\le\dfrac{3.2-3}{1/\sqrt{25}})

P(Z<2.831/25)=P(Z1)P(Z<1)-P(Z<\dfrac{2.8-3}{1/\sqrt{25}})=P(Z\le1)-P(Z<-1)

0.841340.158660.6827\approx0.84134-0.15866\approx0.6827


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS