Question #319109

In a company having 180 employees, 60 earn $10.00 per hour and 120 earn $12.00 per hour. 30 employees each earns $12.00 leave the work. Determine the mean earnings per hour.


Expert's answer

EX=1060+12120180=11.3333EX=\frac{10\cdot 60+12\cdot 120}{180}=11.3333


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS