Question #315508

The average weight of ten bulls is 500kg and the standard deviation of the weight is 30kg. What would be the weight of a bull that is 6 standard deviation above the mean weight?

Expert's answer

W=μ+6σ=500+630=680kg.W=\mu+6\sigma=500+6*30=680 kg.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS