Question #314845

The average hour spent in computer by 20 senior high school students during online class is 7 hours with a standard deviation of 2 hours. Construct a 98% confidence interval of the average hour spent by all senior high school students. Identify the width of the interval.


Expert's answer

μ=7±zalpha/2σn=7±2.33220=7±1.04\mu=7 \plusmn z_{alpha/2}\frac{\sigma}{\sqrt{n}}=7 \plusmn 2.33 \frac{2}{\sqrt{20}}=7 \plusmn 1.04

width of interval is 1.04x2=2.08





Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS