Question #314148

If a normal population of overpayments by National Health Insurance Authority to a private health service


provider is known to have a population standard deviation equal to GHC5, how large a sample would we


take in order to be 95% confident that the sample mean overpayment will not differ from the population


mean overpayment by more than ±0.80?

Expert's answer

n=(Zα/2σ)2p(1p)n=( \frac{Z_{\alpha/2}}{\sigma})^2p(1-p)

Zα/2(0.95)=1.65Z_{\alpha/2}(0.95)=1.65

n=(1.65/0.05)20.8(10.8)=174n=(1.65/0.05)^20.8(1-0.8)=174


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS