The height of SHS is normally distributed with a mean of = 150 cm and a standard deviation of = 10 cm.
a) Sketch a normal curve that describes this distribution.
b) Approximately what percent of these students have a height greater than 170 cm?
a)
b)
μ=150,σ=10\mu=150,\sigma=10μ=150,σ=10
P(X>170)=1−P(X<170)P(X>170)=1-P(X<170)P(X>170)=1−P(X<170)
=1−P(Z<170−15010)=1−P(Z<2)=1-P(Z<\frac{170-150}{10})=1-P(Z<2)=1−P(Z<10170−150)=1−P(Z<2)
=1−0.9772=0.0228=1-0.9772=0.0228=1−0.9772=0.0228
=2.28=2.28=2.28 %
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!