Answer to Question #313366 in Statistics and Probability for Suppose the mean n

Question #313366

Suppose the mean number of days to germination of a variety of seeds is 34, with a standard deviation of 4.3 days. What is the probability that the mean germination time of a sample of 250 seeds will be within 0.5 days of the population mean?



1
Expert's answer
2022-03-18T15:20:50-0400

We have a normal distribution, μ=34,σ=4.3,n=250.\mu=34, \sigma=4.3, n=250.

Let's convert it to the standard normal distribution, z=xˉμσ/nz=\cfrac{\bar{x}-\mu}{\sigma/\sqrt{n}} ;

z1=33.5344.3/250=1.84,z2=34.5344.3/250=1.84,z_1=\cfrac{33.5-34}{4.3/\sqrt{250}}=-1.84, \\ z_2=\cfrac{34.5-34}{4.3/\sqrt{250}}=1.84,

P(33.5<Xˉ<34.5)==P(1.84<Z<1.84)==P(Z<1.84)P(Z<1.84)=P(33.5<\bar{X}<34.5)=\\ =P(-1.84<Z<1.84)=\\ =P(Z<1.84)-P(Z<-1.84)=

=0.96710.0329=0.9342=0.9671-0.0329=0.9342 (from z-table).


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog