Solution
1. Central tendency is the measurement of mean, median and the mode.
(a) Mean.
X ˉ = ∑ f X ∑ f \bar X=\dfrac{\sum fX}{\sum f} X ˉ = ∑ f ∑ f X
= 400.5 75 = 5.34 =\dfrac{400.5}{75}=5.34 = 75 400.5 = 5.34
(b) median
N 2 = 75 2 = 37.5 \dfrac{N}{2}=\dfrac{75}{2}=37.5 2 N = 2 75 = 37.5
Hence the median lies in the class 5.2 − 5.4 5.2-5.4 5.2 − 5.4
M e d i a n = L + ( N 2 − p c f f ) i Median=L+(\dfrac{\frac{N}{2}-pcf}{f})i M e d ian = L + ( f 2 N − p c f ) i
= 5.2 + ( 37.5 − 11 40 ) 0.2 =5.2+(\dfrac {37.5-11}{40})0
.2 = 5.2 + ( 40 37.5 − 11 ) 0.2
= 5.3325 =5.3325 = 5.3325
Hence the median height is 5 ′ 3 5'3 5 ′ 3
(c) Mode
The class with the highest frequency ( 40 ) (40) ( 40 ) is 5.2 − 5.4 5.2-5.4 5.2 − 5.4 and hence is the modal class.
M o d e = L ( Δ 1 Δ 1 + Δ 2 ) i Mode=L(\dfrac{\Delta_1}{\Delta_1+\Delta_2})i M o d e = L ( Δ 1 + Δ 2 Δ 1 ) i
M 0 = 5.2 ( ( 40 − 10 ) ( 40 − 10 ) + ( 40 − 25 ) ) 0.2 M_0=5.2(\dfrac{(40-10)}{(40-10)+(40-25)})0.2 M 0 = 5.2 ( ( 40 − 10 ) + ( 40 − 25 ) ( 40 − 10 ) ) 0.2
= 5.333 =5.333 = 5.333
Modal height is 5 ′ 3 " 5'3" 5 ′ 3"
2. Dispersion is the measurement of variance and standard deviation.
(a) Variance
σ 2 = ∑ f ( X − m e a n ) 2 n − 1 \sigma^2=\dfrac {\sum f(X-mean)^2}{n-1} σ 2 = n − 1 ∑ f ( X − m e an ) 2
σ 2 = 1.28 74 = 0.017 \sigma^2=\dfrac{1.28}{74}=0.017 σ 2 = 74 1.28 = 0.017
(b) Standard deviation
σ = v a r i a n c e = 0.017 \sigma=\sqrt {variance}=\sqrt{0.017} σ = v a r ian ce = 0.017
σ = 0.132 \sigma=0.132 σ = 0.132
3. (a) Skewness
= ∑ ( X − m e a n ) 3 n . σ 3 =\dfrac{\sum (X-mean)^3}{n.\sigma^3} = n . σ 3 ∑ ( X − m e an ) 3
= − 0.009792 75 × 0.13 2 3 = − 0.057 =\dfrac{-0.009792}{75\times0.132^3}=-0.057 = 75 × 0.13 2 3 − 0.009792 = − 0.057
= − 0.057 =-0.057 = − 0.057
(b) Kurtosis
= ∑ ( X − m e a n ) 4 n . σ 4 =\dfrac{\sum(X-mean)^4}{n.\sigma^4} = n . σ 4 ∑ ( X − m e an ) 4
= 0.00397568 75 × 0.13 2 4 = 0.175 =\dfrac{0.00397568}{75\times0.132^4}=0.175 = 75 × 0.13 2 4 0.00397568 = 0.175
= 0.175 =0.175 = 0.175