Question #311210

The Malayo Colleges Mindanao recently conducted a study analyzing the privacy management habits of teen internet users. In a group of 164 teens, 134 reported having more than 100 followers on Twitter. Find the lower bound of a 90% confidence interval for the true proportion of teens who would report having more than 100 followers on Twitter. 


Expert's answer

The sample proportion is computed as follows, based on the sample size N = 164

and the number of favorable cases X = 134.

sample proportion =,p^=xN=134164=0.817\widehat{p}=\frac{x}{N}=\frac{134}{164}=0.817 and ZZ^* =1.645 for 90% confidence

Lower bound = p^Z(p^(1p^n)\widehat{p}-Z^*(\sqrt{\frac{\widehat{p}(1-\widehat{p}}{n}})

= 0.8171.645(0.817(10.817)164)0.817-1.645*(\sqrt{\frac{0.817(1-0.817)}{164}})

= 0.767




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS