The average weight of 52 senior high school students is 50 kg with a standard deviation of 2.5 kg. If 25 students are randomly selected, find the mean, standard deviation, and variance of the corresponding sampling distribution of sample means.
μXˉ=μ=50.\mu_{\bar X}=\mu=50.μXˉ=μ=50.
σXˉ=σnN−nN−1=2.52552−2552−1=0.3638.\sigma_{\bar X}=\frac{\sigma}{\sqrt{n}}\sqrt{\frac{N-n}{N-1}}=\frac{2.5}{\sqrt{25}}\sqrt{\frac{52-25}{52-1}}=0.3638.σXˉ=nσN−1N−n=252.552−152−25=0.3638.
σXˉ2=0.36382=0.1324.\sigma^2_{\bar X}=0.3638^2=0.1324.σXˉ2=0.36382=0.1324.
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!