Question #309772

2. Coren was able to sell several pairs of Marikina shoes that have sizes of 9, 7, 11, 3, and

8. Consider samples of size 3 that can be drawn from this population

a. List down all the possible samples and corresponding sample mean

Sample

Sample Means

b. Construct the sampling distribution of the sample means.

Sample Means

Frequency

Probability P(x)

c. Draw a histogram of the sampling distribution of the sample mean.


Expert's answer

Solution

Population N=5N=5

Sample size n=3n=3


(a) Possible samples

=C53=(53)=10=C_5^3= \binom{5}{3}=10 samples


Sampleno.SampleSamplemean13,7,86.023,7,96.3333,7,97.043,8,96.6753,8,117.3363,9,117.6677,8,98.087,8,118.6797,9,119.0108,9,119.33\def\arraystretch{1.5}\begin{array}{c:c:c}Sample no.&Sample&Sample mean\\\hline1&3,7,8&6.0\\\hdashline2&3,7,9&6.33\\\hdashline3&3,7,9&7.0\\\hdashline4&3,8,9&6.67\\\hdashline5&3,8,11&7.33\\\hdashline6&3,9,11&7.66\\\hdashline7&7,8,9&8.0\\\hdashline8&7,8,11&8.67\\\hdashline9&7,9,11&9.0\\\hdashline10&8,9,11&9.33\\\hline\end{array}


(b) The sampling distribution


MeanFrequencyProbability6.011106.3311107.011106.6711107.3311107.6611108.011108.6711109.011109.331110\def\arraystretch{2.0}\begin{array}{c:c:c}Mean& Frequency &Probability\\\hline6.0&1&\dfrac{1}{10}\\\hdashline6.33&1&\dfrac{1}{10}\\\hdashline7.0&1&\dfrac{1}{10}\\\hdashline6.67&1&\dfrac{1}{10}\\\hdashline7.33&1&\dfrac{1}{10}\\\hdashline7.66&1&\dfrac{1}{10}\\\hdashline8.0&1&\dfrac{1}{10}\\\hdashline8.67&1&\dfrac{1}{10}\\\hdashline9.0&1&\dfrac{1}{10}\\\hdashline9.33&1&\dfrac{1}{10}\\\hline\end{array}


(c) Histogram






LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS