Question #309764

A population consists of the values (6, 9, 5, 3). Consider samples of size 2 that can be

drawn from this population.

a. List down all the possible samples and corresponding sample mean

Sample

Sample Means

b. Construct the sampling distribution of the sample means.


Expert's answer

Solution

Population N=4N=4

Sample n=2n=2


Possible samples

=C42=(42)=6=C_4^2= \binom{4}{2}=6 combinations


(a) Possible samples and their means

no.samplesamplemean13,54.023,64.533,96.045,65.545,65.555,97.066,97.5\def\arraystretch{1.5}\begin{array}{c:c:c}no.& sample & sample mean\\\hline1&3,5&4.0\\\hdashline2&3,6&4.5\\\hdashline3&3,9&6.0\\\hdashline4&5,6&5.5\\\hdashline4&5,6&5.5\\\hdashline5&5,9&7.0\\\hdashline6&6,9&7.5\\\hline\end{array}


(b) Probability distribution


MeanProbability4.0164.5165.5166.0167.0167.516\def\arraystretch{2.0}\begin{array}{c:c}Mean& Probability\\\hline4.0&\dfrac{1}{6}\\\hdashline4.5&\dfrac{1}{6}\\\hdashline5.5&\dfrac{1}{6}\\\hdashline6.0&\dfrac{1}{6}\\\hdashline7.0&\dfrac{1}{6}\\\hdashline7.5&\dfrac{1}{6}\\\hline\end{array}



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS