Question #304680

John is offering chocolates at a Plaza. The experimental probability of a randomly chosen shopper accepting a sample is 10%. The conditional probability of a customer purchasing some chocolates given that he/she tried the sample is 18%. No one buys the chocolate without trying the sample. IF John offers 600 people chocolate samples, how many sales will he make?


Expert's answer

we define the following

probability of accepting the sample = 10% =0.1

if tried, the probability of buying the sample=18% =0.18

Now, 10% will try the sample out of 600 samples which equals to 60 people.

Now, out of the 60 people defined above,18% will buy = (0.18*60)=10.8 sales

Thus, we conclude that he will make 10.8 sales


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS